محصولات دانش بنیان

سلنو مخمر ( سلنیوم آلی)

 

امروزه تقاضا برای استفاده از مکمل های سلنیوم به ویژه مخمر غنی از سلنیوم (سلنیوم آلی) روز افزون شده است. سلنیوم آلی با الگوبرداری از طبیعت ساخته شده که در ساختار اسیدهای آمینه حاوی گوگرد، سلنیوم جایگزین گوگرد شده است. بهترین شکل سلنیوم برای متابولیسم انسان و حیوانات، سلنومتیونین می باشد. این شکل سلنیوم می تواند در توده سلولی مخمر رشد یافته در محیط کشت حاوی سلنیوم معدنی، تجمع پیدا کند. مخمر می تواند سلنیوم معدنی را که زیست فرآهمی پایین و سمیت بالا داشته را به شکل آلی که ایمن تر و از نظر زیستی فعال تر بوده، تبدیل کند. با توجه به نیاز دام، طیور و انسان به سلنیوم ارگانیک که ایمن بوده و قابلیت جذب بالایی داشته، تولید آن در کشور مانع خروج ارز از کشور و ایجاد اشتغال خواهد کرد که در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور می باشد.

مخمر غنی از سلنیوم (سلنیوم آلی)  WhatsApp Image 2021 03 26 at 7.55.56 PM

 

مخمر غنی از روی ( روی آلی)

روی از جمله عناصر معدنی کم مصرف ضروری برای عملکردهای بیوشیمیایی و سیستم ایمنی در بدن می باشد. عنصر روی از طریق تاثیر بر فعالیت آنزیمی، بیان ژن و یا اثر بر هورمون­های میتوژنیک، انتقال سیگنال‌ها، رونویسی و سنتز RNA، بر رشد، تولیدمثل و سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد  و در ساختمان و عملکرد بیش از 2000 فاکتور رو نویسی ایفای نقش می‌کند. عنصر روی کوفاکتور ضروری برای بسیاری از پروتئین های ساختمانی و اجرایی است. روی به دو شکل آلی و غیر آلی در طبیعت وجود دارد. نوع معدنی به علت جذب و زیست فرآهمی و هم چنین ذخیره پایین در بدن نسبت به نوع آلی، جای خود را به نوع آلی داده است. مطالعات نشان داده است که برخی میکروارگانیسم به خصوص مخمر می­تواند با بهره گیری از قندهای محلول و اسیدهای آلی، توده سلولی با محتوای بالای پروتئین تولید تولید کند. هم چنین می­تواند عناصرمعدنی را که زیست فرآهمی پایین و سمیت بالا داشته را به شکل آلی که ایمن­تر و از نظر زیستی فعال تر بوده، تبدیل کند.

 

 

 

 

رقیق کننده اسپرم

رقیق کننده های اسپرم یا منی دارای خواص ویژه ای هستند که موجب نگهداری طولانی تر اسپرم­ها می­شوند. این مواد در تأمین انرژی مورد نیاز، حفاظت اسپرم از آسیب­های دمایی، کاهش استرس­های فیزیکی و شیمیایی ناشی از سرد کردن، انجماد- ذوب اسپرم ها و در نهایت ایجاد یک محیط مناسب برای زنده ماندن موقت اسپرم­ها نقش دارند. از مهمترین مزایای منجمد کردن اسپرم، تسریع در اجرای برنامه­های خاص اصلاح نژادی، استفاده از نژاد های برتر و با تولیدات بیشتر، انتقال آسان اسپرم از مراکز تولید و جمع آوری به مراکز تلقیح مصنوعی، تولید مثل خارج از فصل تولید، جلوگیری از انقراض گونه­های در معرض خطر و غیره اشاره کرد. کاربرد این رقیق کننده ها، استفاده برای انجماد اسپرم و بکارگیری آن برای تلقیح مصنوعی برای افزایش تولیدات و گسترش پرورش دام و طیور در کشور می باشد.

 

WhatsApp Image 2021 02 22 at 4.18.14 PM

 

 

 

 

 

This post is also available in: English